Sdílet na Facebooku

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos je větší pobřežní město a oblíbené letovisko ležící na jižním pobřeží ostrova. Hlavní město ostrova Heraklion je vzdáleno asi 70 kilometrů na západ. Mnohem blíže tedy pouhých 20 kilometrů na jih je město Ierapetra. Další velké město Sitia je pak cca 50 kilometrů na východ. V městě Agios Nikolaos trvele žije 19.462 obyvatel. Administrativně pod město spadají i menší vnitrozemské vesnice Neapli a Vrachasi a další menší vesnice.

Co se týká historie, tak Agios Nikolaos byl osídlen již v pozdní době bronzové a to kmenem Dórů. Název Agios Nikolaos je odvozen od svatého Mikuláše, který je patronem z námořníků a všech Řeků. Nikolaos je také jedním z nejoblíbenějších osobních jmen v Řecku a na Kypru.

  

Dnes je Agios Nikolaos oblíbené turistické letovisko. Zároveň také slouží jako jakási křižovatka do dvaceti malých vesnic a farem, které tvoří tuto část regionu Lassithi.

Z turistických zajímavostí stojí za zmínku například malé laguna Voulismeni, která se nachází přímo ve středu města. Laguna je spojena s mořem úzkým průlivem, ale jinak budí dojem poklidného jezera. Břehy laguny pak slouží jako přírodní přístav pro menší lodě.

Přímo ve městě se pak nachází několik malých ale velmi hezkých písčitých pláží. Z některých je dokonce výhled na malý ostrov Agioi Pantes, který je vzdálený asi 1 kilometr od města. Přímo ve městě se nachází také zajímavé archeologické muzeum. Cestovatelé do Agios Nikolaos proudí hlavně ze zemí západní Evropy. Rádi sem jezdí i domácí turisté a to hlavně ke konci sezony od poloviny srpna nebo v září.

  

Agios Nikolaos je velmi pěkné městečko. Kolem laguny vede zajímavá stezka, je zde spousta tradiční rybářských lodí a samozřejmě nechybí ani mnoho restaurací a kaváren. Blízko laguny se také nachází ruiny Kamara, které svědčí o nejstarším osídlení oblasti. Moc dalších památek zde ale nehledejte. Agios Nikolaos působí spíše jako moderní turistické letovisko. Hlavní ulice a bulváry žijí poměrně čilým ruchem ve dne v noci.

  

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.