Sdílet na Facebooku

Heraklion hlavní město Kréty

Heraklion nebo-li také Iraklion je přímořské město, které se nachází na ostrově Kréta. V současné době žije ve městě okolo 180 000 obyvatel.

Historie města je bohatá, neboť velmi často měnilo své pány. Pořádné město však založili až Arabové, kteří sem přišli v roce 826 našeho letopočtu a přejmenovali místo na Kandak. Arabové město zvelebili a učinili z něj největší a nejvýznamnější tržiště s otroky v tehdejším středomoří. Poté se město dostalo pod nadvládu Byzance. Hned na to pak přišli Benátčané, kteří přejmenovali název města na Candia. Zásluhou bohatých Benátčanů zde vznikl rozsáhlý přístav a velká pevnost.

V 17. století oblehli město Turci, kteří ho nakonec dobyli a změnili název místa na Megalokastro. Někteří Turci odešli až v roce 1898, kdy Kréta získala samotnost. Další Turci odešli až po řecko-turecké válce ve dvacátých letech 20. století, od té doby je město úplně řecké. Po obdržení samostatnosti se Řekové rozhodli přejmenovat město podle řeckého hrdiny Heraklea.

  

Při prohlídce Heraklionu si určitě udělejte čas na zajímavé místní muzeum, které má ve svých útrobách velké množství vykopávek z různých míst. Jelikož se na Krétě začalo s archeologickými vykopávkami docela pozdě, tak tady velká většina cenných exponátů zůstala. To je rozdíl od většiny exponátů z pevninského Řecka, které jsou povětšinou umístěny ve velkých západoevropských muzeích. V hlavní sezóně počítejte s tím, že Heraklionské muzeum bývá plné turistů. Prohlídka celého muzea trvá zhruba dvě až tři hodiny, určitě však stojí za návštěvu.

Pokud budete hledat centrum města, ptejte se po Benátském náměstí, v místní řeči se náměstí jmenuje el Venizelou Platia. Náměstí poznáte podle toho, že uprostřed stojí lví kašna. Náměstí tak trochu připomínají Benátky, neboť většina budov je původně benátských. Klidnější místa jsou ve městě za dělostřeleckými baštami, kde najdete příjemné parky.
Pokud budete brouzdat po Heraklionu, tak ještě určitě navštivte mohutnou Benátskou pevnost, která byla postavena v letech 1523 až 1549.

  

Za pozornost stojí ostrov Boha Dia, který jde velmi dobře vidět z letadla. Ostrov se nachází naproti Hereakleionu a je hnědý a zcela opuštěný. Jedinými výraznými tvory, kteří žijí na ostrově, jsou jedině kozy kri-kri.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.