Sdílet na Facebooku

Kissamos na západě Kréty

Kissamos je středně velké pobřežní město na samém severozápadě ostrova Kréta. Nachází se v provincii Chania ve velké zátoce Kolpos Kissamou. Trvale zde žije 7.463 obyvatel. Město je zároveň centrem stejnojmenného okresu. Město Kissamos je také známé pod jménem Kastelli-Kissamou. Někdy se o něm dokonce hovorově mluví jen jako o Kastelli po benátského hradu, který zde stával. Kissamos také volně srůstá s vesnicí Pyrgos.

Kissamos patří kvůli své odlehlosti spíše k méně známým letoviskům. Důležitou roli ve zdejší ekonomice hraje přístav. Ten slouží rybářům ale také jako zastávka pravidelných trajektů z Peloponésu do Kythiry.

  

Městečko je trochu chaotické. Většina budov je spíše moderních. Mezi památkami dominuje několik menších kostelů a kapliček. Jádro města je od vody vzdálené asi půl kilometru. Přímo ve městě se nachází krásné pláže, které jsou písčito-oblázkové. Nechybí zde však ani ostré skály, které občas hladově vykukují z moře. Přístav Kissamosu se nachází trochu bokem asi 1 kilometr na sever mimo město.

Největší zajímavostí je asi městské muzeum. To sídlí ve starém benátské paláci místodržitelů. Sbírky muzea čítají především důležité archeologické nálezy z okolí, včetně jemné mozaiky, datované až do dob starověkého římského města Kissamos a přístavu Polirinia (starověká Polyrrhenia).

Okolí je města je hodně kopcovité. Některé kopce jsou úplně vyprahlé, jiné které jsou trochu chráněné před sluncem jsou pak porostlé keři, lesy nebo využívány pro zemědělství. V okolí je například mnoho olivových hájů.

  

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.