Sdílet na Facebooku

Letovisko Palaiochóra na Krétě

Palaiochóra je malé pobřežní městečko v jihozápadní části ostrova Kréta v prefektuře Chania. Palaiochora se nachází 77 km jižně od Chanie. Městečko je situováno na malém poloostrově širokém cca 400 metrů a dlouhém kolem 700 metrů. Palaiochóra je sídlem magistrátu Kantanos-Selino a jeho populace byla činí 2.213 stálých obyvatel.

Historie Palaiochóry sahá až do starověku. Město je totiž postaveno na ruinách starobylého města Kalamydi. Novodobá historie se pak začala psát roku 1278, kdy zde benátský generál Marino Gradenigo postavil pevnost nazvanou „Selino Kasteli“. Pevnost dala nové jméno celé provincii. Místo dříve používaného jména „Orina“ byla přejmenována na „Selino“. Pevnost ale byla záhy v roce 1332 zničena. Opravena a  přestavěna byla v roce 1334. V blízkosti pevnosti Benátčané také založili novou osadu pro pracovníky a obchodníky, kterou pojmenovali Vourgos. V roce 1539 byla pevnost opět zničena, tentokrát pirátem Barbarossou Hayreddinem. Znovu obnovena pak byla v roce 1595. V roce 1645 Turci opět dobyli město i pevnost. Tu si pak upravili tak, aby vyhovovaly jejich potřebám.

  

V roce 1834 anglický cestovatel jménem Robert Pashley našel pevnost úplně zničenou a přilehlou osadu úplně opuštěnou.  V roce 1866 ale začala rekolonizace Palaiochóry, která sem opět přivedla nové obyvatele.

Zbytky pevnosti, které se nacházejí na špičce poloostrova jsou nejzajímavější památkou v okolí. Hned vedle se také nachází malý přístav, který slouží především malým lodím. Zbytek městě je rozprostřen ve středu poloostrova a směrem do vnitrozemí zástavba postupně řídne. Zatímco na západním pobřeží jsou kamenné hráze, tak na východním je pak hlavní městská pláž. Ta je dlouhá široká a hlavně s příjemným jemným pískem.

  

Ekonomika Palaiochóry je založena na turistice a zemědělství. Pěstují se zde olivy na olej a hodně také rajčata. Turisté sem v hojné míře začali jezdit od počátku roku 1970 a zajímavostí je, že mezi prvními byly přívrženci hippies .

Na to, že je Palaiochóra malé městečko je poměrně dobře vybavené. Kromě četných hotelů, restaurací, taveren, kaváren a barů zde nechybí ani pobočka banky, pošta, zdravotní středisko a ordinace, zabuř, lékárna, policejní stanice a pobřežní hlídka a mnoho různých obchůdků.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.