Sdílet na Facebooku

Sitia město na kopci

Přístavní město Sitia leží na severním pobřeží východní částí Kréty v okrese Lasithi. Žije zde dohromady 8.748 obyvatel. Administrativně k městu patří i okolní obce, které dohromady zvedají počet obyvatel na 19.029. Město leží na východ od Agios Nikolaos a na severovýchod Ierapetry. Sitia je oblíbeným turistickým letoviskem i když není v masovém obležení turistů jako jiná města na ostrově.

Na jihu města se nachází veřejné letiště, na kterém mohou přistávat i větší typy letadel.

Zdejší oblast bylo osídleno už ve starověku za dob Minojské civilizace. Nejstarší vykopávky datují archeologové do roku 3000 př. nl. O tisíce let později v 13. až 17. století přišli Benátčané, kteří zdejší přístav používali jako základnu svých operací ve východní Středomoří.

Jinak co říci k samotné Sitie. Nachází se ve stejnojmenném zálivu, do kterého vybíhá poměrně velký přístav. Město samotné je rozloženo na svazích kopce, takže úzké uličky jsou místy nahrazeny úzkými schodišti. Nicméně právě tento fakt vytváří zajímavé panorama města a také jeho jedinečnou atmosféru.

Velkou zajímavostí je, že právě zde začíná evropská silnice E75, které vede kousek i přes naší republiku a končí až za severním polárním kruhem v Norsku.

Více o obci se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.sitia.gr.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.