Mýtický ostrov Kréta – ráj Řecka

Vítáme všechny návštěvníky na těchto stránkách věnovaných ostrovu Kréta, největšímu a nejkrásnějšími z řeckých ostrovů. Tento slunný ráj nacházející se na rozhraní Egejského moře ze severu a Libyjské moře z jihu vám až podnos naservíruje cokoliv, co si budete přát. Možná právě proto si každý rok Kréty všímá čím dál více tím turistů a to i od nás. Kréta i celé Řecko toho může pro vás nabídnout opravdu hodně. Od nádherné a nezničené přírody, milých lidí se zajímavou kulturou, až po stále se zlepšující turisté zázemí plné atrakcí. Stačí jedna krátká návštěva a tento kraj si zamilujete navždy, tak jako my.

Právě proto vznikl i tento web, abyste zde jednoduše nalezli spoustu zajímavých a užitečných informací o ostrově Kréta. Chtěli bychom vás obeznámit nejenom s turistickými lákadly jako plážemi, prosluněnými promenádami, zábavními centry a aquaparky, místní kuchyní, ale i s kulturou zdejších lidí, městy a jejich zajímavou tisíciletou historií sahající až do starověku a počátků civilizace. Zároveň zde naleznete i praktické informace týkající se dopravy, dostupnosti služeb nebo počasí. Jednoduše doufáme, že vám tyto stránky pomůžou se získáním zajímavých informací a zajištění krásné a poklidné dovolené. Nebo se zde můžete jen tak začíst mezi řádky a alespoň vzpomenout na chvíle, kdy jste tento nádherný řecký ostrov navštívili.

Za redakci těchto stránek vám přejeme nejenom příjemnou návštěvu tohoto webu o ostrově Kréta, ale následně i tu skutečnou!

Ceny v obchodech na Krétě – aneb kolik co stojí

Na Krétě se stejně jako v celém Řecku platí Eurem (dříve Drachnou). Vzhledem k  nižší úrovni Řecké ekonomiky nejsou ale ceny v obchodech nijak přemrštěné a to ani na naše poměry. Dráž než v České republice zde sice je, ale alespoň u potravin to není tak strašné. Tedy u těch, které se na Krétu nemusí přivážet z daleka. Pokud chcete ušetřit, tak nakupujte ve velkých nákupních centrech a supermarketech jako je Lidl, Champion či Carrefour. Přímo na plážích a v centrech měst samozřejmě musíte počítat s turistickou přirážkou. Ceny základních potravin na Krétě v roce 2009 tedy vypadají nějak takto:

Pokračování článku »

Internet na Krétě může být problém aneb jak být online i na dovolené

Pokud patří mezi lidi, kteří potřebují být stále online a to i na dovolené, tak přístup k internetu na Krétě pro vás může znamenat celkem problém. Přístup Řeků k informačním technologiím je totiž poměrně vlažný. Není to sice až taková katastrofa, ale přístup k tomuto informačnímu médiu bych ohodnotil o něco hůře než u nás. I v menších letoviscích se sice nacházejí internetové kavárny, přístup k síti je zde ale poměrně drahý, a vyjde vás na 3 – 5 euro za hodinu plus vaší útratu. Hodně draho vás může vyjít i mobilní internet pokud nemáte i speciální tarif respektive paušál na přenesená data. Pevné připojení sice většina lepších hotelů nabízí, problém je, že na Krétě převládají spíš menší rodinné hotýlky, než velké hotelové komplexy. A tak je většina lidí odkázána na free wi-fi hotspoty, které se ale teprve začínají rozmáhat.

Obchody, restaurace, banky, pošty – kdy mají na Krétě otevřeno

Velmi užitečnou informací kterou si můžete zjistit o každé zemi kam cestujete, je kdy mají místní obchody, restaurace, banky, pošty a další užitečné služby otevřeno. Hlavně, když se stane něco nečekaného, tak pro vás může být třeba banka doslova záchranou. Pojdme se podívat, tedy na to, kdy mají tyto základní služby otevřeno.

Banky – Většina bank má otevřeno od pondělí do čtvrtka a to od 8:00 do 14:30 a v pátek o půl hodiny méně od 8:00 do 14:00.

Obchody a restaurace – V otvírací době panuje velký rozdíl mezi turistickými letovisky a perifériemi, kam nejezdí moc turisté. V centrech tak mají otevřeno od 9:00 do pozdních nočních hodin. Zatímco mimo centra se běžně zavírá v 20:00 nebo 21:00 (velké supermarkety typu Lidl nebo Champion). V menších obchůdcích z dosahu turistů navíc musíte počítat s typicky jižanskou siestou, která zapadá do největších veder mezi druhou až pátou hodinou.

Bary – Pro bary a noční kluby prý existuje nařízení, podle kterého mají bezpodmínečně v pět hodin ráno zavírat, toto zařízení se však nikde nedodržuje. To kdy bary zavírají tak většinou určuje jen počet hostů.

Pokračování článku »