Heraklion hlavní město Kréty

Heraklion nebo-li také Iraklion je přímořské město, které se nachází na ostrově Kréta. V současné době žije ve městě okolo 180 000 obyvatel.

Historie města je bohatá, neboť velmi často měnilo své pány. Pořádné město však založili až Arabové, kteří sem přišli v roce 826 našeho letopočtu a přejmenovali místo na Kandak. Arabové město zvelebili a učinili z něj největší a nejvýznamnější tržiště s otroky v tehdejším středomoří. Poté se město dostalo pod nadvládu Byzance. Hned na to pak přišli Benátčané, kteří přejmenovali název města na Candia. Zásluhou bohatých Benátčanů zde vznikl rozsáhlý přístav a velká pevnost.

Pokračování článku »

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos je větší pobřežní město a oblíbené letovisko ležící na jižním pobřeží ostrova. Hlavní město ostrova Heraklion je vzdáleno asi 70 kilometrů na západ. Mnohem blíže tedy pouhých 20 kilometrů na jih je město Ierapetra. Další velké město Sitia je pak cca 50 kilometrů na východ. V městě Agios Nikolaos trvele žije 19.462 obyvatel. Administrativně pod město spadají i menší vnitrozemské vesnice Neapli a Vrachasi a další menší vesnice.

Pokračování článku »

Kissamos na západě Kréty

Kissamos je středně velké pobřežní město na samém severozápadě ostrova Kréta. Nachází se v provincii Chania ve velké zátoce Kolpos Kissamou. Trvale zde žije 7.463 obyvatel. Město je zároveň centrem stejnojmenného okresu. Město Kissamos je také známé pod jménem Kastelli-Kissamou. Někdy se o něm dokonce hovorově mluví jen jako o Kastelli po benátského hradu, který zde stával. Kissamos také volně srůstá s vesnicí Pyrgos.

Pokračování článku »

Letovisko Palaiochóra na Krétě

Palaiochóra je malé pobřežní městečko v jihozápadní části ostrova Kréta v prefektuře Chania. Palaiochora se nachází 77 km jižně od Chanie. Městečko je situováno na malém poloostrově širokém cca 400 metrů a dlouhém kolem 700 metrů. Palaiochóra je sídlem magistrátu Kantanos-Selino a jeho populace byla činí 2.213 stálých obyvatel.

Pokračování článku »

Sitia město na kopci

Přístavní město Sitia leží na severním pobřeží východní částí Kréty v okrese Lasithi. Žije zde dohromady 8.748 obyvatel. Administrativně k městu patří i okolní obce, které dohromady zvedají počet obyvatel na 19.029. Město leží na východ od Agios Nikolaos a na severovýchod Ierapetry. Sitia je oblíbeným turistickým letoviskem i když není v masovém obležení turistů jako jiná města na ostrově.

Pokračování článku »

« Starší články