Nejhezčí kaňon Kréty to je Samaria

Pokud se začtete do nějakého průvodce po Krétě, tak prakticky každý se zmiňuje o nádherném kaňonu Samaria. Samaria byla původně jen malá horská vesnička, dnes je ale po ní pojmenován jeden z nejkrásnějších kaňonů na celé Krétě. Tento kaňon je vlastně i národní park sám o sobě. Samaria je opravdu mistrovské přírodní dílo, jehož návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Dlouhou dobu se dokonce tvrdilo, že Samaria je nejdelší soutěskou v celé Evropě. Tento primát ale drží jen pár kilometrů vzdálený kaňon Eligias, který však není zdaleka tak dobře přístupný, pro normálního turistu. Nicméně i když není Samaria nejdelší, stále se jedná o zcela unikátní kaňon se spousty nej, například s nej-nádhernější přírodou, která stojí za zhlédnutí.

Unikátní kaňon Samaria

Pokračování článku »

Flóra aneb jaké je příroda na Krétě

Kréta je ostrov, který byl velmi dlouhou dobu prakticky úplně odříznut od pevniny, díky tomu se zde zachovalo nebo přímo vyvinulo velké množství opravdu unikátních rostlinných druhů. Flóra neboli rostlinstvo (květena) je zde skutečně bohatá a uvádí se, že čítá na 2000 rostliných druhů. Přičemž asi 160 druhů zdejších květin a bylin nenajdete nikde jinde na světě, než právě zde na Krétě! To je celkem velký počet, když uvážíme doslova tropické klima ostrova s minimem srážek. Za rok zde naprší totiž v průměru jen 500 mm srážek a to ještě většinou jen v zimě. I v té nejtužší zimě zde teploty obvykle neklesají pod 10 stupňů celsia.

O Krétě se říká, že je nejkrásnější na jaře, což můžeme jedině potvrdit! V tento čas totiž celý ostrov doslova hýří barvami květů. Velmi rozšířenou rostlinou jsou zde například oleandry, které lemují skoro každou silnici. Dalšími zde běžnými květinami, které rostou volně na každém rohu, jsou mořské narcisy, vlčí mák, ibišky, jasmíny, různé druhy fialek a nebo úchvatných orchidejí. Zajímavou a docela rozšířenou rostlinou je zde také opuncie, která se řadí mezi sukulenty.
Pokračování článku »

Fauna aneb jaké zvířátka můžete potkat na Krétě

Na Krétě se nemusíte bát, že by vás při procházce v přírodě přepadl tygr nebo nějaký jiný dravec. Nejrozšířenějšími zvířecími obyvateli Kréty jsou totiž domácí zvířata zastoupené mírumilovnými kozami a kočkami. Hlavně ve vnitrozemí se pasou obrovské stáda koz, které si rozhodně nedělají starosti s tím, kde by měli být a klidně se promenádují i po silnici. Nejznámějším zdejším druhem koz je tzv. koza bezoárová (pro turisty jednodušeji kri-kri). Tato plachá zvířátka nepotkáte jen tak někde v okolí turistických letovisek, ale může se vám poštěstit, když se vydáte na pochod do soutěsky Samaria.

Pokračování článku »